За прогнозом Всесвітнього економічного форуму, стан галузі визначатимуть наступні тенденції.
Штучний інтелект в енергетичному секторі
Як і в будь-якому секторі економіки, штучний інтелект (ШІ) має трансформаційний вплив на енергетику та комунальні послуги. Він використовується для прогнозування попиту та управління розподілом ресурсів, щоб забезпечити доступність електроенергії в потрібний час і в потрібному місці з мінімальними втратами. Це особливо важливо для індустрії відновлюваної енергетики, де енергію часто-густо не можна зберігати протягом тривалого періоду часу, і її потрібно використовувати саме в той час та поблизу того місця, де вона виробляється.
ШІ відіграватиме важливу роль у переході світу до чистої енергії. Досягнення в ефективності будуть створені за рахунок більш точного прогнозування попиту та пропозиції.
Крім того, відбувається перехід від централізованих моделей виробництва та розподілу електроенергії до децентралізованих моделей, де більше енергії виробляється меншими, локалізованими електромережами (наприклад, сонячними фермами), а координація інтеграції цих мереж вимагає складних алгоритмів ШІ. Стратегія тут полягає у створенні «інтелектуального координаційного рівня», який розташований між енергетичною інфраструктурою та будинками і підприємствами, де споживається електроенергія.
Енергія зеленого водню
Зелений водень створюється за допомогою процесу, що включає електроліз і воду, а генерація необхідної електроенергії з відновлюваних джерел, таких як енергія вітру або сонця, ефективно перетворює цей процес у безвуглецевий. Цього року ряд великих європейських енергетичних компаній, у тому числі Shell і RWE, взяли на себе зобов’язання створити перший великий газопровід із морських вітрових електростанцій у Північному морі по всій Європі. Хоча це не буде завершено до 2035 року, Європейський Союз зобов’язався реалізувати менші проекти, спрямовані на створення 40 ГВт відновлюваної енергії для виробництва зеленого водню до 2030 року. Це означає, що можна очікувати збільшення інновацій та проектів, пов’язаних із це джерело палива.
Інтернет енергії (IoE)
Сфера Інтернету речей (IoT) пов’язана з генерацією та розподілом енергії. IoE тісно пов’язаний з ідеєю енергетичної децентралізації – переходом до більш стійкої енергетичної інфраструктури, де енергія використовується якомога ближче до часу та місця, де вона створюється.
Ця нова парадигма енергетичної інфраструктури передбачає значний рівень автоматизації для управління новими технологічними платформами, а також фінансовою структурою, необхідною ринкам для полегшення торгівлі та розподілу енергії. Штучний інтелект (див. вище) відіграватиме тут велику роль, як і інші новітні технологічні тенденції, такі як блокчейн, що дозволить прозоро та безпечно вести записи торгів і платежів.
Як і у випадку з Інтернетом речей, IoE включає архітектуру периферії та хмари, де датчики та сканери обробляють інформацію як поблизу джерела (у точці, де генерується або використовується електроенергія), так і через віддалені центри обробки даних. Цей технологічний рівень дозволить комунальним компаніям приймати рішення в режимі реального часу на основі даних і проводити прогнозне обслуговування, щоб підвищити ефективність, а також покращити якість обслуговування та задоволеність клієнтів.
Передова інженерія в відновлюваних джерелах енергії
Технологія, яка використовується для виробництва відновлюваної енергії, постійно вдосконалюється, завдяки величезному тиску, щоб генерувати електроенергію економніше, ефективніше та безпечніше. У 2022 році ми побачимо подальші досягнення в інженерії, представивши нам більш потужні та адаптивні фотоелектричні панелі, що використовуються для виробництва сонячної енергії, і нові лопаті турбін, що використовуються у гідро- та вітряній енергетиці.
У сфері сонячної енергетики компанії знаходять нові способи розробки фотоелектричних панелей з використанням різних відбиваючих і заломлюючих матеріалів, включаючи флуоресцентні чорнила, для концентрації світла на сонячних елементах, що призводить до більш ефективного збору енергії. Це приведе до того, що панелі стануть легшими, а також дешевшими та менш енергоємними у виробництві та установці. Також розробляються нові матеріали, які ефективніше перетворюють енергію. Покращення інженерних процесів буде потужною тенденцією, що стимулюватиме підвищення ефективності та надійності в усьому секторі відновлюваної енергії в 2022 році.
Біоенергетика
Енергія, отримана з біомаси або біопалива, може генерувати набагато більше енергії, яка використовується людським суспільством, ніж сьогодні, і в останні роки ми спостерігаємо стійку тенденцію до спроб розкрити цей потенціал. Теплові, хімічні та біологічні процеси використовуються для створення більш ефективних форм палива з біологічної речовини (наприклад, деревини, сільськогосподарських культур, таких як цукрова тростина, або навіть відходів). Це включає ферментацію для виробництва біоетанолу та біодизеля.
Хоча класифікація щодо поновлюваних джерел енергії є дещо спірною, Міжнародне енергетичне агентство прогнозує, що до 2023 року біоенергетика становитиме 30% виробництва відновлюваної енергії. Міжурядова група експертів зі зміни клімату (IPCC) вважає це основоположним для планів обмеження глобального потепління в цьому столітті до 1,5°C.
У 2022 році збільшиться загальна кількість проектів, які розглядають нові методи перетворення біологічної речовини в енергію, а також практичне застосування цієї енергії.
Війна РФ проти України суттєво вплине на стан ВДЕ на всьому континенті. Приєднання України до єдиної європейської електромережі ENTSO-E насамперед означатиме ще більш тісний взаємозв’язок української та загальноєвропейської енергетичної галузі та пов’язані впливи, в тому числі і в галузі ВДЕ, включно із тенденціями розвитку та сталого функціонування.
З огляду на військові дії в Україні 15-й Міжнародний форум і виставка всіх сегментів відновлюваної енергетики SEF перенесена в Польщу і відбудеться 14-15 липня 2022 року в Кракові.
За матеріалами SEF