Частка відновлюваних джерел енергії в енергобалансі України має зрости до рівня 27% до 2030 року, в тому числі в електроенергетиці до 25%, опаленні та охолодженні – до 35%, транспорті – до 14%.
Досягнення таких цілей передбачає проект Національного плану дій з розвитку відновлюваної енергетики на період до 2030 року (НПД ВЕ-2030), розроблений Держенергоефективності та оприлюднений для обговорення на сайті відомства.
У проекті зазначається, що його розроблено, зокрема, з урахуванням результатів виконання НПД ВЕ 2020, відповідно до якого передбачалося досягти показників використання зеленої енергії в електроенергетиці до 11%, опаленні та охолодженні – 12,4%, транспорті – 10%. Водночас ці показники становлять 13,9%, 9,3% та 2,5% відповідно.
З огляду на це, Держенергоефективності пропонує забезпечувати подальший розвиток відновлюваної енергетики на конкурентних та ринкових засадах, у тому числі в рамках аукціонної системи підтримки, а саме за моделлю Feed-in-Premium.
Також агентство акцентує увагу на необхідності запровадження системи видачі гарантій походження електричної енергії з альтернативних джерел енергії, в тому числі тим споживачам, які будують зелені електростанції для власного споживання.
У майбутньому українська система видачі гарантій походження електричної енергії має бути підключена до європейського хабу Асоціації органів-емітентів та до регіонального реєстру гарантій походження Енергетичного Співтовариства, наголошує Держенергоефективності.
Крім того, відомство пропонує у наступні 10 років надати пріоритет розвитку відновлюваної енергетики регіонам із недостатньо розвинутими потужностями ВДЕ та енергодефіцитним регіонам, переважно північним, оскільки до 2021 року приблизно 55% об’єктів ВДЕ була побудована у п’яти південних областях (Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська).
Цьому сприятиме проведення аукціонів із визначеними регіонами (областями), зазначається в проєкті.