Професії майбутнього

Робота майбутнього. Яка вона буде?

Зрозуміло, жодна людина не може точно і повністю передбачити майбутнє. Історія має багато прикладів невдалих прогнозів і пророцтв. Скажімо на початку ХХ століття ентузіасти повітроплавання обіцяли, що власний літак буде у кожної сім'ї; в середині століття очікувалося, що всюди будуть роз'їжджати автомобілі з атомними реакторами, а домашні кавоварки працюватимуть на атомних батарейках; а в 1970-ті була популярна ідея, що вже на початку XXI століття люди житимуть на Марсі і на супутниках Юпітера.

Енергогенерація та накопичення енергії

Електроенергія вже давно і заслужено вважається «кров'ю економіки», а зі зростанням кількості приладів, які нас оточують, наша залежність від цієї галузі буде збільшуватися. Одним із символів нового екологічного суспільства стане атомна енергетика, здатна забезпечити стабільні ціни на електрику та мінімальний вплив на навколишнє середовище: викид парникових газів і канцерогенних речовин, характерний побічний ефект вугільних і мазутних станцій все ще становлять значну частку «традиційної» енергетики. Атомних електростанцій у світі стане більше, а рівень їх безпеки буде істотно вищим.

Форсайт

Форсайт – підзорна труба в майбутнє?

Форсайт (від англ. Foresight – погляд у майбутнє, передбачення) – це соціальна технологія, яка була створена за кордоном  понад 30 років тому і активно використовується у сфері бізнесу та державного управління. Ця технологія дає можливість учасникам спільно створити прогноз розвитку галузі, регіону або країни і на основі цього прогнозу домовитися про дії по досягненню бажаного майбутнього.

Розробник систем мікрогенерацій

Професія з'явиться до 2020 р

Спеціаліст з розробки і проектування нових технологічних рішень, пов'язаних з мікрогенерацією енергії під вимоги користувача. Мікрогенерація активно розвивається в усьому світі, у тому числі й в Україні, проте часто буває так, що стандартні рішення не можуть бути використані з тих чи інших причин, наприклад, кліматичних, і потрібна розробка спеціалізованих систем, що відповідають будь-яким вимогам.

Проектанти системи рекуперації

Професія з'явиться до 2020 р

Спеціаліст, який розробляє технологічні рішення для «уловлювання» надлишкової енергії рухомих засобів, у першу чергу при гальмуванні, наприклад, автомобільний транс-порт, метро, міський електричний транспорт. У рекуперації енергії немає нічого револю-ційного: на залізничному транспорті, у трамваях і тролейбусах рекуперативне гальмуван-ня застосовується і зараз. Але технологія буде ще довго використовуватись, і попит на фа-хівців, які спроможні створювати системи зростатиме.

Проектувальник енергонакопичувачів

Професія з'явиться після 2020 р

Спеціалісти, які розробляють різні системи накопичення енергії: високоємні аку-мулятори, теплові накопичувачі, маховики та ін., Що дають змогу зберігати енергію для перерозподілу в «розумних мережах» між піками і падіннями. Ефективно генерувати ене-ргію - лише половина справи: треба продумати рішення для економного використання та зберігання. Наприклад, рекуперативне гальмування, що застосовується в електромобілях, заряджає акумулятор, але надлишкова енергія витрачається даремно. Проектувальник енергонакопичувачів повинен враховувати ці нюанси. Зараз вже існують проекти великих енергонакопичувачів. Наприклад, у вересні 2014 року в Німеччині була запущена перша в Європі акумуляторна станція, потужність якої складає 5 МВт. Основне її застосування – стабілізація подачі електроенергії у разі нерівномірного навантаження в мережі, і з цим завданням вона справляється значно швидше і ефективніше, ніж теплові електростанції, які традиційно застосовуються для цього.

Спеціаліст по локальним системам енергопостачання

Професія з'явиться після 2020 р

Займається розробкою, впровадженням та обслуговуванням систем малої енергоге-нерації (вітряна, сонячна, біо-, атомні мікрогенератори тощо). Основні причини для роз-витку мікрогенерації сьогодні – це зростання екологічної свідомості й зменшення витрат споживача. На Заході ця професія вже з'явилася, і найближчим часом цей тренд дійде і до України. Допомога подібних фахівців знадобиться як господарям заміських будинків, так і при проектуванні вертикальних ферм.

Метеоенергетик

Професія з'явиться після 2020 р

Фахівець, який займається оптимізацією режимів експлуатації генеруючих потужностей з урахуванням кліматичних умов. Прогнозує рівень виробництва енергії залежно від довгострокових метеопрогнозів. Зараз вже робляться кроки, що обумовлюють появу цієї професії: наприклад, Рада з надійності електроенергетики штату Техас (ERCOT) випускає свої прогнози щодо навантаження на генеруючі потужності з урахуванням довгострокових кліматичних прогнозів.

Дизайнер переносних енергоприладів

Професія з'явиться після 2020 р

Дизайнер мобільних / переносних генеруючих систем займається створенням товарів індивідуального користування (у тому числі одягу та взуття) з функцією мікрогенерації енергії. Вже існує верхній одяг з вбудованими сонячними батареями – куртка Ecotech, створена італійською компанією Zegna Sport.

Електрозаправник

Професія з'явиться після 2020 р

Фахівець, який обслуговує інфраструктуру для заправки електромобілів та інших транспортних засобів (наприклад, вантажних БПЛА). Поки подібна мережа найкраще ро-звинена у США – близько 7000 заправних станцій.

Системний інженер інтелектуальних енергомереж

Професія з'явиться після 2020 р

Фахівець, який займається проектуванням і моделюванням «розумних мереж», мік-рогенераційних систем, «розумних» енергетичних середовищ під ту чи іншу задачу, а та-кож розробкою технологічних та інфраструктурних вимог до систем протягом усього їх життєвого циклу. Вирішує те ж завдання, що і розробник систем енергоспоживання, але з боку подачі енергії. Сьогодні за кордоном є компанії, які надають подібні послуги (напри-клад, Siemens пропонує сервіс SureGrid, що дає змогу контролювати енергоспоживання в конкретному будинку в режимі реального часу).

Розробник систем ергоспоживання

Професія з'явиться після 2020 р

Спеціаліст, покликаний зробити користувальницькі середовища максимально комфортними і споживаючими мінімум енергії. Він підказує, які інструменти краще використовувати в конкретній ситуації і що робити з самими «ненажерливими» побутовими приладами, такими як кондиціонер і холодильник.

Енергоаудитор

Професія з'явиться до 2020 р

Фахівець, який займається аудитом і консалтингом у сфері енергоспоживання. Пе-ревіряє приватні будинки, житлові комплекси, окремі будинки, заводи на предмет енерго-витрат та оптимізації енергоспоживання, дає рекомендації щодо поліпшення енергоспо-живання. Енергоаудит існує вже сьогодні як ліцензована діяльність (і ця професія цілком затребувана – 845 вакансій, за даними HeadHunter за липень 2014 року), проте в майбут-ньому таких фахівців буде потрібно набагато більше.

Наладчик / контролер енергозбуту для розподілу енергетики

Професія з'явиться до 2020 р

Фахівець, здатний проаналізувати можливі збої системи, прогнозувати оптимальні режими експлуатації і забезпечити розрахункову безпеку енергомереж та утилізацію від-ходів. Володіє методами неруйнівного контролю, вміє вводити в експлуатацію «розумні мережі».

Захисник прав споживачів електроенергії

Професія з'явиться до 2020 р

Перевіряє енергетичні мережі на відповідність показникам безпеки, ефективності й іншим вимогам, здатний надати кваліфіковану консультацію у сфері законодавства з енергозбереження. У Європі та США захист прав споживачів у галузі електроенергетики ретельно опрацьований, існує безліч фахівців з цього питання. Фахівці у цій галузі в основному консультують як платити за енергію менше. В Україні ця послуга також буде затребувана - не в останню чергу для того, щоб розібратися з пільгами і субсидіями, на заплутаність яких скаржаться навіть фахівці.

Маркетолог енергетичних ринків

Професія з'явиться до 2020 р

Спеціаліст з хорошим знанням глобального і українського ринків енергоспоживан-ня, який займається вирішенням завдань енергозбуту. Потреба в професіоналах такого ро-ду пов'язана зі зростанням конкуренції на енергетичному ринку та появою великої кілько-сті приватних гравців. В Україні попит на них поки відсутній, але вже скоро питання мік-рогенерації та розподілених мереж стане по-справжньому актуальне. На Заході маркето-лог енергетичних ринків – вже цілком сформована професія.